Záření gama

Gama záření je ve své podstatě elektromagnetické vlnění s vlnovými délkami kratšími než 300 pm. Protože fotony nemají elektrický náboj, neodchyluje se záření gama v elektrickém ani magnetickém poli. Záření gama neexistuje samostatně, ale vždy provází jaderné děje, při nichž vzniká záření alfa nebo beta.

Gama záření silně ionizuje, uvolňuje z látky nabité částice v důsledku fotoefektu. Zdrojem záření je jádro izotopu, který vznikl přeměnou radionuklidu. Toto jádro je excitované, v krátké době však přechází do základního stavu a tento přechod je spojen s vyzářením fotonů záření gama.

2.3 Odklon záření v magnetickém poli ve vakuu


Vedle tří hlavních druhů záření existuje také záření neutronové. Lze jej vyvolat uměle v jaderných reaktorech nebo při jaderné explozi. Proud rychle letících neutronů má vysokou pronikavost díky tomu, že nenese elektrický náboj, a nemůže tak ztrácet energii přímou ionizací.

Neutronové záření reaguje jen s atomovými jádry a to buď pružnými nebo nepružnými srážkami. Při ochraně před tímto zářením je třeba volit materiály obsahující jádra lehkých prvků.
<< PREV           NEXT >>
                    
(c)Vladimír Turjap 2005